UYANDIĞINIZDA ANİDEN YAPMANIZ GEREKEN 7 ŞEY

UYANDIĞINIZDA ANİDEN YAPMANIZ GEREKEN 7 ŞEY21Paylaşım

Güne nasıl başladığınız günün geri kalanını nasıl geçireceğinizi de şekillendirir. Eğer güne enerjisiz başlıyor ve gününüz verimsiz geçiyorsa, bu 7 hatayı yapıyor olabilirsiniz. Şimdi bu 7 hatanın ne olduğunu ve nasıl üstesinden gelebileceğinizden bahsedelim!

1. Erteleme butonuna basmayın.

Uyku uzmanlarına göre alarmı ertelemek hiç de iyi bir fikir değil! Erteleme butonuna her bastığınızda tamamlayamadığınız bir uyku devrine giriyor ve bu sebeple uyandığınızda yorgun ve uyuşuk hissediyorsunuz. 

2. Yatakta dönüp durmayın.

Uyandığınızda yataktan çıkmadan bacak ve kollarınızı esnetin. Ne kadar çok esneme hareketi yaparsanız gün için de oldukça mutlu ve güvenli hissedeceksiniz. 

3. İlk iş olarak e-maillerinizi kontrol etmeyin.

Uyandığınız anda e-maillerinizi kontrol etmek, yapmanız gereken işlerden uzaklaşmanıza ve dikkatinizin dağılmasına sebep olmaktadır. Gelen kutusunda dakikalarca vakit geçirmek yerine daha verimli aktivitelere yönelin.

4. Yatağınızı düzenleyin.

Her ne kadar imkansız görünse de yatağınızı yaparak güne başlamanız günün geri kalanının da verimli geçmesine sebep olmaktadır. Ayrıca bu alışkanlık, edineceğiniz diğer güzel alışkanlıkların da önünü açacaktır.

5. Hemen kahve içmeyin.

Eğer uyanmak için her sabah kahve içenlerdenseniz, bu alışkanlığınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Sabah 8-9 saatleri arasında vücudumuz enerji kaynağı olan kortizol hormonunu yoğun bir şekilde salgılamaktadır. Eğer 9:30 dan önce kahve içerseniz vücudunuz kortizol salgılamayı azaltacak ve enerjiniz düşecektir.

6. Güne karanlıkta başlamayın.

Vücudumuz ışık ve karanlığa duyarlıdır. Düşük ışıkta uyanırsanız beyniniz "şaşıracak" ve uykulu hissetmenize sebep olacaktır. Perdeleri açın, uyandığınızda hala karanlıksa, güçlü bir ışık kaynağından yararlanın. 

7. Alışkanlıklar her şeydir.

Sabah rutin ve alışkanlıklarınızı otomatikleştirin ve böylece günün geri kalanını enerjik ve istekli geçirin.

YORUMLAR
TAVSİYELER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR