KAVGADAN SONRA BARIŞMAK İÇİN 10 ÖNERİ

KAVGADAN SONRA BARIŞMAK İÇİN 10 ÖNERİ20Paylaşım

Çifler arasındaki anlaşmazlıklar genelde kavgayla sonuçlanıyor. Peki hiç tartışmamanın bir yolu var mı? Büyük ihtimalle hayır. Hayatınızın aşkıyla barışmak için 10 öneride bulunmak istiyoruz; büyük bir tartışma yaşamış olsanız dahi.

1. 10’a kadar sayın.

Gerçekten işe yarıyor. Hoşlanmadığınız ya da katılmadığınız bir şey duyduğunuzda derin bir nefes alın ve 10’a kadar sayın. Partnerinizi incitmek ya da kışkırtmak istemezsiniz, değil mi?

2. İkinize özel bir “Dur” sinyali belirleyin.

Anlaşmazlık doruk noktasına ulaştığında ikinizin de ortak karar verdiği bir sinyal yardımıyla tartışmaya ara vermek çok önemli. Bu bir hareket ya da eğlenceli bir kelime olabilir. Bu partnerinize sınırınızın aşılmak üzere olduğuna dair verdiğiniz bir mesaj olacaktır.

3. Kazanmaya çalışmayın.

Gerçekten istediğiniz bu değil, değil mi? Her zaman haklı çıkmak istemezsiniz. Sevdiğinizle bir tartışma esnasında doğru ya da yanlış olmak diye bir şey söz konusu olamaz. Bir konuda her ne kadar haklı olduğunuzu hissetseniz de, tartışma bitiminde bunun aslında önemsiz olduğunu fark edeceksiniz. Deneyin, farkı mutlaka göreceksiniz.

4. Bazı konular hiç de tartışmaya değmez.

Özellikle başkalarının yaşamına adapte olmaya çalıştığımız zamanlarda fikir ayrılığına düşmemiz oldukça doğaldır. Ancak bazı konular gerçekten tartışmaya değmemekle beraber, yalnızca strese ve kırgınlığa sebep olmaktadır. Hangi konuların tartışmaya ve ayırdığınız zamana değip değmedine akıllıca karar verin.

5. Partnerinize sarılın.

Bir yanlış anlaşılma ya da fikir ayrılığı yaşadığınızda yapmak isteyeceğiniz en son şey karşınızdaki kişi ile fiziksel temasta bulunmaktır. Halbuki bu fiziksel kontak size o insanı sevdiğinizi ve onunla olmak istediğinizi hatırlatır. Sarılmaktan ve size sarılmasını istemekten korkmayın. Bu şekilde kavganın büyümesini engelleyebilirsiniz.

6. İmkansız bir şey yapın.

İtiraf edelim ki partnerlerimizin geçmişleri ile ilgili yaptıkları ve söyledikleri çoğu seyi yanlış anlama eğilimindeyiz. Bulaşıkları mı yıkamıyor; e zaten size mutfakta hiç yardım etmiyor. Önemli bir günü mü unuttu; zaten ilişkinizi umursamıyor. İmkansızı başarın ve neden öyle hissettiğini anlamaya çalışarak işleri tersine çevirin. Bu tüm etkileşimlerinizin doğasını değiştirecek.

7. Sinirli bir şekilde uyumanın normal olduğunu unutmayın.

Düşündüğümüzün aksine uzmanlar büyük bir kavga sonucunda mutlaka anlaşmaya varmanın gerekmediği görüşündeler. İhtiyacınız olan zamanı kullanın, güzelce dinlenin ve ertesi gün erken kalkmaya çalışın. Merak etmeyin, ilişkinize bir gecede kötü bir şey olmayacak.

8. Mizah katın.

Şaka yapmaktan korkmayın. Bu şekilde gerilimi azaltabilirsiniz. Partnerinize zalimce yaklaşmayın. Söyleyeceğiniz komik bir kelime ya da yapacağınız komik bir hareket yeterli olacaktır.

9. Konumunuzu bilin.

Tartışmalar iki kişiyi de içerir. Derin nefes alıp 10’a kadar sayarken neden rahatsız ve neye sinirli olduğunuza düşünün. Sorumluluk almaktan korkmayın.

10. Keyif alın.

Etrafınızdaki negatif atmosfer ufak bir tartışmayı büyük bir kavgaya çevirebilir. Açsanız ya da bulunduğunuz ortam kalabalık ve gürültülüyse, gerilim artacaktır. İkinizin de sevdiği bir içecek sipariş etmeyi deneyin. Böylece ikiniz de kavga etme zamanı olmadığını farkederek akşam yemeğinize ve rahatlamaya odaklanacaksınız 

YORUMLAR
TAVSİYELER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR