BİR AYDA HAYATINIZI NASIL İYİYE DOĞRU DEĞİŞTİRİRSİNİZ?

BİR AYDA HAYATINIZI NASIL İYİYE DOĞRU DEĞİŞTİRİRSİNİZ?48Paylaşım

1. Hafta

Zihninizi ve Vücudunuzu Arındırma


1. Güne erken başlayın. 

Saat 6 gibi. Gün içinde o hiç bulamadığınız zamanı bu şekilde bulabileceksiniz. Herkes hala uykuda olduğundan huzur ve sessizlik içerisinde ve dikkatiniz dağılmadan bir çok şeyi çözüme kavuşturabileceksiniz. Bu zaman aralığında günün kalanını maksimum seviyede değerlendirebilmek için egzersiz yapabilirsiniz. Yataktan kalkmaya üşenmeniz ve gönülsüz hissetmenizin yorgun olmanızla bir ilgisi yok. Bu aslında hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamak istemediğinizi gösteriyor. Her zamanki trafik, kötü hava koşulları ve iş karmaşası ile karı karşıyayken erken kalkmanın ne anlamı var? Peki ya bu düşüncenin tersine harika bir günün başladığını düşünmeye ne dersiniz? İtiraf edelim ki böyle düşündüğünüz takdirde erken kalmak bir sorun olmaktan çıkacak. Bu aslında çok basit bir mantık. Eğer hayatı tam anlamıyla yaşıyorsanız, sabahları da erkenden güne başlayarak hayatın tadını çıkarın!

2. Daha iyi beslenin.

Size en uygun diyeti seçebilirsiniz. Ancak hiçbirimiz alkol, şekerli içecekler, patates cipsleri, hazır gıdalar ve abur cubur gibi gıda maddelerini sağlıklı olarak nitelendiremeyeceğimizin farkındayız. İşte bu yüzden bunları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Ek olarak porsiyonları küçültmeli ve uyumadan önce tıka basa yemek yememeliyiz. Aslında tam olarak yapmamız gereken şey vücudumuzun bize söylediklerine kulak vermek ve bir diyetisyene danışmak. Böylelikle çok daha enerjik hissedecek ve çok daha aktif bir şekilde yaşayabileceğiz.

3. Spor yapın.

Bir insanın manevi sağlığına yapabileceği en büyük katkılardan biri sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Sizin için en uygun metodu seçmekten çekinmeyin. Yoga, koşu, dans.. Her gün biraz hareketli olmaya çalışın; işe hazırlanırken ayna karşısında dans etmek gibi. Ya da asansörden vazgeçip 4 kat merdiven kullanmak gibi. 

2. Hafta

Özel Hayatınızı Düzene Sokun

1. Kişisel alanınızı temizleyin. 

Şimdi her köşe başını, masayı temizleme zamanı. Evinizdeki her eşyayı düşünün, en küçüklerini bile. Yalnızca yer kaplayan değil, enerjinizin bir kısmını da harcayan eşyaları düşünün. Onları tutmaya değer mi? Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan ve kullanışlı, sizi mutlu eden şeyleri tutun. 1998 yılı sevgililer gününde artık hiç görüşmediğiniz eski sevgilinizden kalan o oyuncak ayıdan kurtulun. Bunu başardığınızda çok daha iyi hisseceksiniz. 

2. Zorunluluklarınızı yerine getirin. 

Kaç yıldır İspanyolca öğrenme hayali kuruyorsunuz? Kaç defa uzakta yaşayan anneannenizi ziyaret etmek için kendinize söz verdiniz? Yeni yılda kendinize verdiğiniz sözlerin kaçını tuttunuz? Kendinize ve başkalarına verdiğiniz sözleri yeniden hatırlamalısınız. Bu noktada iki seçeneğiniz var. 1) sözleri yerine getirmek 2) bir daha yer almamak üzere yapılacaklar listesinden çıkarmak. Hayal kırıklıkları yaşamak yerine yapmanız gerekenleri en kısa zamanda yapmaya çalışın. 

3. Sosyal hayatınıza çeki düzen verin. 

Sizi ilerletmediğini ve depresyona sebep olduğunu düşündüğünüz tüm ilişkilerden kurtulun. Negatif, kibirli ve hiç bir ortak yönünüz olmayan insanlarla bağınızı kopartın. Hayır demeyi öğrenin. Ancak ailenizle bağınızı çok zor zamanlar dahi geçirseniz asla koparmayın. 

Hafta 3:

Planlar, Hedefler, Hayaller

1. Planlarınızı yazın ve hayata geçirin. 

Neleri sevdiğinizi hatırlayın. Yalnızca iş ve finansal durumları değil, boş zamanlarınızı da önemseyin. Böylelikle rahatlayabilir, aile, arkadaş ve sevdiklerinizle zaman geçirebilirsiniz; ki bu çogu zaman yapmayı unuttuklarımız arasında yer alıyor. Planlarınızı yazarken atmanız gereken adımları ve bitiş zamanını eklemeyi unutmayın.

2. İnanması en güç hayallerinizi not edin. 

İnanın bunu yapmaktan çok keyif alacaksınız. Hiç mümkün gözükmeyen hayallerinizi bir bir sıralayın. Kafanızın içindeki olumsuz düşüncelerden kurtulun ve kontrolün sizde olduğunu hayal edin. Belki de gelecekte bu imkansıza yakın hayallerinizin gerçekleştiğini göreceksiniz.

3. Planlamanızı günlük olarak yapın. 

Her akşam ertesi gün neler yapacağınızın bir listesini çıkartın. Bu liste kısa da olabilir, yeter ki yazmayı ihmal etmeyin. Özellikle akşam yapmanız oldukça önemli. Yazdıklarınızdan bir şey hatırlamasanız dahi, çok daha verimli bir gün geçireceksiniz. Bu test edilmiş ve onaylanmış bir yöntemdir. 

4. Hafta 

Ufkunuzu Genişletin.

1. Farklı şekilde yaşamaya çalışın. 

Küçük değişikliklerin etkisini göz ardı etmeyin. İşe farklı bir yoldan gidin ya da daha önce hiç uğramaıağınız bir kafede zaman geçirin. Yeni bir spor dalı deneyin. Kısacası daha önce hiç denemediğiniz şeylere yönelin. Her gün, meşgul dahi olsanız o gün farklı olarak ne yapabileceğinizi düşünün. Yeni şeyler denemekten korkmayın.


2. Konfor bölgenizden çıkın. 

Şu ana kadar sıraladıklarımızı başardıysanız aslında konfor bölgenizden çıkmışsınız demektir. Ancak hala gidecek bir miktar yolunuz ve yüzleşecek korkularınız var. Yeni insanlarla tanışmaktan mı korkuyorsunuz? Hiç tanımadıklarınızın olduğu bir partiye katılın. Böylelikle yeni şeyler öğrenip karakterinizi geliştirebilirsiniz.

3. Mola verin. 

Burada moladan kasıt: evden çıkın, wi fi bağlantınızı kapatın ya da yalnız zaman geçirin. Ayrıca kendinizi dürüst bir şekilde eleştirmekten çekinmeyin. Geçtiğimiz ay sizin için nasıldı? Ne gibi değişikliklerle karşılaştınız? Peki ya bundan sonra ne yapacaksınız? 

YORUMLAR
TAVSİYELER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR