BEYNİNİZİ DAHA ETKİLİ KULLANABİLMEK İÇİN 10 YÖNTEM

BEYNİNİZİ DAHA ETKİLİ KULLANABİLMEK İÇİN 10 YÖNTEM10Paylaşım

Beyninizin de bir kas olduğunu ve her gün egzersiz yapması gerektiğini unutmamalısınız. Elbette bu egzersiz alışık olduğunuzdan farklı. Beyninizi daha etkili kullanabilmek için izleyebileceğiniz 11 yöntemi sizler için sıraladık.

1. Düzenli egzersiz yapın. 

Her çalışmada kanıtlandığı gibi egzersiz yapmak beyninizin fonksiyonunu arttırmakla kalmayıp, yeni hücreler üretmesine de yardımcı olacaktır. 

2. Merak etmekten çekinmeyin.

Her şeyi olduğu gibi kabul etmek yerine, sorgulamayı deneyin. Böylelikle günlük olarak yaptığınız işlerde ilerleme kaydedebilir ve bu sayede daha inovatif olabilirsiniz. 

3. Yeni şeyler deneyin.

Yeni şeyler denediğinizde beyninin uyarılmakta ve bunun sonucu olarak zekanızda ilerleme kaydedilmektedir. Örnek olarak işe yeni bir yoldan gidebilir, yeni bir yemek tarifi ya da egzersiz deneyebilirsiniz.

4. Doğru şeyler yemeye başlayın.

Beyin fonksiyonlarınızı etkileyen faktörlerin başında nasıl beslendiğiniz gelmektedir. Tükettiğiniz tüm besin ve oksijenin 20% sini beyniniz kullanmaktadır. Taze meyve sebzelerle berabere balık tüketmeyi de ihmal etmeyin.

5. Müzik dinleyin.

Müzik yapmak ve dinlemek öğrenme kabiliyetinizi arttırmakla beraber bir enstrüman çalmayı öğrenmek daha hızlı ve net düşünebilmeyi beraberinde getirmektedir. Müzik dinlemek bir enstrüman çalmaktan biraz az da olsa aynı etkileri göstermektedir. 

6. Uykunuzu alın.

Uyku beynin bir nevi detoksudur. Uyduğunuz süreç boyunca gün boyunca vücudunuzda biriken toksinler atılmakta ve yeni hücreler üretilmektedir. Pozitif etkilerden yararlanabilmek adına gece yarısını geçirmeden uykuya dalmanız tavsiye edilmektedir.

7. Olumlu düşünün

Beyin hücreleri stres, endişe ve kaygı gibi sebeplerle ölmekte ve yenileri üretilememektedir. Yapılan bir araştırmaya göre özellikle gelecek ile ilgili olumlu düşünmek yeni hücreler üretilmesi için gereken sğüreyi kısaltacak ve stres ve endişe miktarını oldukça azaltacaktır. 

8. Okuyun.

Kitap okumak beyin hücrelerinizi öldüren stres ve gerginlikten arınmanızı sağlar. Aynı şekilde okumak, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı arttıracaktır.

9. Beyninize antreman yaptıracak oyunlar oynayın.

Hafıza ve konsantrasyon gerektiren aktiviteler beyninizin bir çok değişik ve zor alandaki işlere konsantre olabilmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak problem çözüm yeteneğinizin de geliştiğine tanık olacaksınız.


10. Televizyon izleme sürenizi azaltın.

Gün içerisinde 4 saat TV ve internet üzerinden yayınlar izleyen bir insanın ruhsal  zeka testlerinde daha düşük puanlar elde ettiği sonucuna varılmıştır. Televizyon zekayı her zaman olumsuz olarak etkilememekle beraber ADHD gibi dikkat bozukluklarına da sebep olabilmektedir. 

YORUMLAR
TAVSİYELER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR