BAZEN KAYBOLMAK KENDİNİ BULMANIN EN İYİ YOLUDUR

BAZEN KAYBOLMAK KENDİNİ BULMANIN EN İYİ YOLUDUR35Paylaşım

Bazen kendinizi bulmanın en iyi yolu kendinizi kaybetmenizdir. Bu kendinizi belli başlı bağlardan, boğucu mekanlardan ve stres ile anksiyeteye yol açan baskılardan özgürleştirmeniz demektir.

Kaybolmak yaşam yolunuzdan sapmak değildir. Kesinlikle! Bu daha çok kendinizi kaybedip kendinizle ilgilenmeyi kestiğiniz noktada kendinizi yeniden keşfetmektir.


Psychology Today dergisinde yayınlanan enteresan bir makalede beynin düzenli olarak beyin tatiline çıktığını söylüyorlar.

Bu hepimizin daha sık uygulaması gereken enteresan bir konsept.

Bu işin anahtarları kolay: yeni şeyler keşfetmek için çevrenizdeki şeylerden bir adım uzaklaşın. Bu kendi hakkınızda, kim olduğunuz hakkında daha fazla şey keşfetmek için yeni senaryoların içine girmenize destek olur.

Cesaretiniz var mı?

Kaybolup kendinizi bulmak için cesaret

Bazı insanlar kendilerini hiç kaybetmemiştir, hayatlarında bir kere bile. Ve ister inanın ister inanmayın, bu sağlıklı değildir, zenginleştirici de değildir. Yaşam döngünüz hiç bir zaman sabit bir amaca hizmet eden düz bir çizgiden ibaret olmamalı.

İnsanlar genelde yolları, yollardaki çatalları, izleri ve hatta yanlış yolu takip eder. Bazen birden mutluluk, denge ve tatmini bulana kadar bir labirentin içinde kaybolursunuz.

Kendinizi bulmak için veya kim olduğunuzu keşfetmek için kendinizi birkaç kaybetmeniz normaldir.

Bunların hepsi değerli bir derstir. Ve değişimden korkmamalısınız, çünkü bazen değişim yepyeni kapılar açar ve kişisel bütünlüğünüzü bulmanıza yardımcı olur.

Daha fazla olgunluk, daha fazla huzur.

Anlık durumunuz sizi kendi kişiliğinizden uzaklaştırdığı zaman

Hepimiz değerlerimizin, sınırlarımızın, prensiplerimizin, ihtiyaçlarımızın ve hedeflerimizin ne olduğunu anlarız.

Ama bazen bunlar yavaşça erir. Adeta okyanusun sularında eriyen kayalar gibi…

Bunların sonunda bazen kendi orijinal varlığınızı ve özünüzü anlamak imkansızdır. Bu özgüveninize ve kişiliğinize de olabilir.

İşiniz, aileniz veya ilişki alanlarınız bazen bazı tür şantaj, baskı, doğrudan veya dolaylı manipülasyon yaratır ve yavaşça kişiliğiniz erir.

Şu an kim olduğunuz ve aslında kim olduğunuz arasındaki gelgitin yarattığı içsel çalkalanmayı fark etmek, gözlerinizi açmak ve bu durumların tehlikeli olabileceğini anlamak için önemlidir.

Hiç birimiz istediğimiz her şeyi o anda yaratamayız. Hepimizin gerçekleştirmesi gereken sorumlulukları, hedefleri, bakması gereken insanları vardır.

İşin özü dengede yatar, bu yaptığınız her şeyi algılamak ve sizi iyi hissettirdiğinden emin olmaktır.

Bağlantıyı koparmak ve içinize dönmek için kaybolmak

Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey vardır. İnsanlar uzun süreli strese maruz kalırlar, yüksek anksiyete durumlarında stres altında kalırlar. Hayata tutunamazlar ve dışsal baskıları öyle içselleştirirler ki, sonuçta aşağıdaki olguları deneyimlerler:

Beyin genel olarak belli derecede stresle başa çıkabilir. Kortizol ve adrenalin gibi nörotaşıyıcılar hafıza dalgalanmalarına ve hatta gerçeklikten kopmaya yol açabilir.

Bunun bir örneği, bir gün işe giderken kendinizi birden nereye gittiğinizi, ne yaptığınızı bilmez halde bulmaktır. Bu etki birkaç dakika sürebilir veya saatler sürebilir. Ama bu süreç beynin huzur bulmasına yardımcı olur.

Aklınız aşırı zorlandığında ritminizi yavaşlamaya ve bağlantıyı koparmaya çağırır.

Ama beyin bunu travmatik biçimde yapmadan önce hafızayı silebilir veya hafızada boşluklar yaratabilir. Bu durumda en iyisi daha doğal davranmak, dikkatli olmak ve bütünlüğünüzü korumaktır.

Sağlıklı biçimde bağlantıyı kesmek mümkün mü?

Bu cüzdanınızı boşaltmanız veya bir uçak bileti alıp ufkunuzda beliren ilk yere gitmek anlamına gelmiyor. Ayrıca kendinizi insanlara kapatıp tüm kapılarınızı bir daha açılmayacak şekilde kilitlemek zorunda da değilsiniz.

Kendinizi bulmak için kaybolmak hazırlık gerektirir, çünkü bu bir koşma hali değildir, sadece kendinizi iyileştirmek için mesafe alma halidir. Hazır olduğunuz zaman geri dönüşü biletinizin olması iyidir.

Kaybolmak isteyen insanlar ne yaptıkları ve ne istedikleri konusunda açık ve net olmalılar. “Rahatlamak, düşünmek ve karar almak için tek başıma bir haftasonu geçirmek istiyorum.”

Çevrenizdeki insanlar anlayacaktır, ve anlamayanlar olursa bu onların problemidir. Bunun anlamı kendinizi öncelik haline getirmenizdir. Dışladığınız, kenara ittiğiniz ve potansiyelini unuttuğunuz kendiliğinizi yakalamak için kendinize özel zaman ayırmaktır.

Güçlenmek ve hayatınızı sağlamlaştırmak için kendinizi kaybedersiniz, hayatın gerçekliğinden kaçmak için değil.

YORUMLAR
TAVSİYELER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR